ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
منوی اصلی
موجودات سرگردان
51 کاربر آن‌لاين است (2 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت مقالات)

عضو: 0
مهمان: 51

ادامه...
مقالات :: ژانر وحشت

اسطوره چیست؟


اسطوره های روم و یونان/دان ناردو/عسکر بهرامی/1384
اسطوره چیست؟
چند نوع دارد؟
این مقاله با زبانی روان به توضیح اسطوره ها می پردازد.
در ضمن این ماقله پیش درامدی بر مقالات متعدد بعدی درباره خدایان یونان است.
این مقاله به صورت دو شماره ارسال می گردد که امیدواریم بتوانیم این فرهنگ را به شما دوستداران فانتزی بشناسانیم.
اسطوره روم یونان
به نام انکس که خط را افرید و ما را نعمت نوشتن عطا فرمود.

برای درک و شناخت بهتر اسطوره های کهن یونان و روم، لازم است نخست به این موضوع بپدازیم که اسطوره ها چه بودند و از کجا امدند.واژه انگلیس myth از واژه یونانی muthos گرفته شده که به معنای داستان شفاهی و مکتوب است، و یونانیان باستان واژه muthologia را برای داستانگویی یا روایتگری و نقالی به کار می بردند.به نظر می میتوان دید که این تعریف برای اسطوره، بسیار کلی و گنگ است.در واقع هیچ تعریف دقیقی در دست نیست و داستان های موجود در مجموعه های اسطوره ای از جمله همین مقاله و کتاب های مرتبط از گونه هایی متفاوتند.برخی از ان ها قصه های عامیانه و معمولا داستان های خیالی هستند که در اصل مخاطبشان ادم های بی سواد روستایی و هدف از ساختن و پرداختن انها صرفا سرگرمی و دادن پند و اندرز بوده است.شخصیت های اصلی قصه های عامیانه غالبا ادم های معمولی یا جانورانند. حکایت های بسیاری می توان مثال زد که در انها جانوران داستان هایی درباره ادم های معمولی می گویند که خود را در شرایط غیر عادی می یابند؛ از جمله این موارد داستان دو دهقان سالخورده به نام های بائوکیس و فیلمون است که در خانه خود از زئوس خدای خدایان بی انکه او را بشناسند پذیرایی می کنند.

نوع دیگر اسطوره افسانه است. افسانه ها هم مانند قصه های عامیانه اغلب عناصر و یا شخصیت های خیالی و مرموز و فرا انسانی دارند.ماجرای افسانه های رویارویی ادمیان با خدایان یا دیوان است؛ با این همه افسانه ها بر خلاف قصه های عامیانه بر اساس شخصیت های واقعی شکل گرفته اند که خاطر ی انها با گذشت زمان در هاله ای از ابهام فرو رفته و دستخوش تغییراتی شده است.داستان مشهور "ایلیاد" که حماسه ای از نبرد تروابوده است و اینک از واقعی بودن ان اگاهی داریم نمونه ای از این نوع اسطوره است.داستان های اگاممنون از قهرمانان این نبرد و رویداد های مرگباری که خانمان و خاندان سلطنتی وی را به نابودی کشاند نمونه دیگری از داستان های اسطوره ای است.

پژوهشگران، اغلب نوع سومی از اسطوره را هم با عنوان اسطوره ناب یا حقیقی در نظر می اورند.این گروه شامل داستان هایی است که مستقیما به خاستگاه یا پیدایش دین و ایین می پردازد.برخی از اثار هزیود سخن سرای سونانی سده هفتم پیش از میلاد از این گونه اند. برای نمونه کتاب وی با عنوان " تبار نامه خدایان" که شرحی از افرینش خدایان و ادمیان است، تصویری از ارتباط میان میرایان و نامیرایانی به دست می دهد که در ایین های عبادی یونان دیده می شوند.

نکته مشترک در تمامی این گونه ها ان است که همگی پیوسته به خدایان و برخورد هایشان با ادمیان می پردازند و برخی از متخصصان در این وجه مشترک تعریفی شکسته بسته ولی قابل استفاده از اسطوره را یافتند.برای مثال مارک مورفورد و رابرت لناردن پژوهشگر، در کتابشان با عنوان "اسطوره های کلاسیک" چنین اظهار می دارند: « اسطوره اصطلاحی جامع ولی نه مانع برای نامیدن داستان هایی است که بیش از هر چیز به خدایان و روابط ادمیان با ایشان می پردازند.»
این دلمشغولی با داستان های مرتبط به خدایان و ادمیان را در تمام اسطوره های مردمان باسانی می توان دید.اما انچه یونانیان را با دیگران متفاوت می سازد ( و تا اندازه زیادی رومیان را که بیشتر اسطوره هایشان بر اساس یونانیان بود) ان است که ایشان خدایانشان را به شکل ادمی، و حتی دارای عواطف ادمیان مجسم می کردند.همین ویژگی های بشری این موجودات رمز امیز الاهی را معقول تر ، و قابل درک و برای پرستش راحت تر می ساختند.


پایان نیمه اول مقاله اسطوره چیست.
ان شا الله به امید خدا، نیمه دوم که بیشتر و عمیق تر به ریشه های اسطوره می پردازد را در اسرع وقت تقدیم علاقه مندان می کنیم.

مقاله قبلی >> مصاحبه شاهین امین با مهران مدیری در هفته نامه سینما ژانر وحشت:اسرار نیکولاس فلامل << مقاله بعدی
ترک بک
  • آدرس: http://www.horrorfans.ir/modules/article/view.article.php?c7/47
  • ترک بک: http://www.horrorfans.ir/modules/article/trackback.php?47
API: RSS | RDF | ATOM
Copyright© کینگزلی & طرفداران وحشت
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
     
     
آخرین مقالات
عمومی | son of umber @ ۱۹:۵۵ دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۲
این خبر بسیار جالبی برای تمامی اسکیت‌بورد بازان می‌باشد٬ چون هم‌اکنون اسکیت بورد الکتریکی به واقعیت تبدیل شده است. Z-board نیاز به استفاده از پا را برای هل دادن اسکیت را از بین می‌برد. ما این را قبول داریم که لذت استفاده از اسکیت بورد در استفاده از
ژانر وحشت | الهه ماهشب @ ۲۳:۴۹ پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۲
حقیقت : نیکولاس فلامل28سپتامبر1330در پاریسبه دنیا امد.با گذشت نزدیک به هفتصد سال هنوز هم از او به عنوان بزرگترین کیمیاگر تاریخ یاد می شود . انچنان که در تاریخ ثبت شده است نیکولاس در سال 1418از دنیا رفت.اما....
قبر او خالی است..............................
عمومی | killer @ ۱۴:۵۳ دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱
حضور در مراسم تشییع جنازه خود:

آنجل پانتوجا، جوان ۲۴ ساله آمریکایی، وصیت کرده بود که پس از مرگش در مراسم تشییع جنازه خود حضور داشته باشد. مادر آنجل از مسئولین غسال خانه خواسته بود تا آخرین آرزوی پسرش را بر آورده کنند. به این ترتیب آنها برای اجرای وصیت عجیب این جوان...
عمومی | killer @ ۱۴:۵۰ دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱
کریسمس یکی از روزهای مقدس سال است که به سالروز میلاد حضرت عیسی بن مریم(ع) اشاره دارد، اما به طور کلی جشن کریسمس تولد مسیح(ع) تحت تأثیر سنتها و رسوم سکولار جشنهای زمستانی چون ساتورنالیا قرار گرفته است.
عمومی | killer @ ۱۴:۴۰ دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱
۱- اگر هنگام انجام کاری عطسه بیاید با گفتن اینکه خدا مصلحت ندانسته از انجام کار پرهیز میکنند و از نیمه راه رفته بر می‌گردند. اگر عطسه دو بار بیاید، حمـل برشتــاب می‌کنند و بر سرعت انجـــام کـار می‌‌افزایند....
ژانر وحشت | کینگزلی شکلبوت @ ۱۲:۲۳ پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۱
اسطوره چیست؟
چند نوع دارد؟
این مقاله با زبانی روان به توضیح اسطوره ها می پردازد.
در ضمن این ماقله پیش درامدی بر مقالات متعدد بعدی درباره خدایان یونان است.
این مقاله به صورت دو شماره ارسال می گردد که امیدواریم بتوانیم این فرهنگ را به شما دوستداران فانتزی بشناسانیم.
فیلم | killer @ ۱۵:۲۹ جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۱
گونه‌ی سینمای تخیلی همواره یک گونه‌ی مورد مناقشه بوده است؛گروهی‌ آن را زیر شاخه‌ی گونه‌ی وحشت و گروهی به عنوان گونه‌یی مستقل دانسته‌اند، برخی هم آن را تحت عنوان فانتزی طبقه‌بندی کرده‌اند اما وجود این مناقشات‌ باعث نشده که چیزی از محبوبیت این‌گونه‌ی سینمایی کم شود.
نویسندگان وحشت | killer @ ۱۵:۲۶ جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۱
گفتگو با عبد اللّه کوثری،مترجم
عمومی | killer @ ۱۳:۳۱ جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۱
رفتارهای امروز هر قوم بازتابی از باورهای دیرینه و ریشه‌دار است که با رمزها و نمادهای فرهنگی شناسایی و تعریف می‌شود.و افسانه‌ها پرده‌هایی‌ نمادین از رمزهای فرهنگی‌اند که امروز در عصر چندفرهنگی جهان بی‌نیاز از بازخوانی و رمزگشایی آن‌ها نیستیم.با درک چنین نیازی است که به گشایش‌ بخش افسانه‌ها در گلستانه‌ پرداخته‌ایم.
عمومی | killer @ ۱۳:۲۳ جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۱
زمانی ماهیگیری در ویتنام جنوبی می‌زیست که نامش‌ ترونگ چی( )و صدایش بسیار زیبا و دلنشین بود اما چهره‌ای بسیار زشت داشت.
وزیری هم در دربار پادشاهی زندگی می‌کرد که دختری به‌ نام مای نونگ( )داشت.مای نونگ آواز ترونگ چی را از دور شنید و به بیماری عشق گرفتار آمد. پزشکان را فراخواندند تا او را شفا بدهند
Copyright © 2010-2012 HorrorFans.ir All Rights Reserved